doc. DR. phil. Peter Milo
Vedoucí VZ 1
Kontakty:
e-mail: peter.milo@mail.muni.cz
Specializuje se na výzkum raně středověké společnosti a využití geofyzikálních metod v archeologickém bádání. V rámci řešení projektu se zaměřuje především na výzkum sídlištních struktur a urbanismu ve střední Evropě a na Balkáně. Pozornost věnuje především raně středověkým centrálním lokalitám na Moravě a na Slovensku. V Bulharsku provádí velkoplošné geofyzikální prospekce a archeologické exkavace na lokalitách Pliska a Veliki Preslav, kde sleduje jejich vývoj z hlediska protobulharských, středo- a východoevropských jako i byzantských vlivů.
Výzkumný pracovník s ERC
Prof. dr. Frans Theuws
Specializuje se na pozdně římskou a raně středověkou archeologii. V rámci řešení projektu se věnuje výzkumu společnosti v interakci s krajinou na příkladu osídlení na březích velkých evropských řek a výzkumu hospodářství v karolinské době. Zabývá se hmotnou kulturou i teoretickými úvahami o středověké společnosti. Zároveň analyzuje vývoj postřímského hospodářství a role venkovského obyvatelstva v něm.
Email: f.theuws@arch.leidenuniv.nl
Výzkumný pracovník excelentní
Mgr. Petr Dresler, Ph.D.
Zaměřuje se na výzkum raného středověku v kontextu sídlišť, fortikičních systémů, ekonomiky a vývoje osídlení. Využívá nástroje dálkového průzkumu, terénního průzkumu a výzkumu, GIS atd. Zájmovou oblastí je prostor nad soutokem Moravy a Dyje, zejména lokalita Břeclav-Pohansko.
Email: dresler@phil.muni.cz
doc. Mgr. Petr Hrubý, Ph.D.
Zkoumá proměny středověké krajiny v odbobí kolonizace, zejména se zaměřuje na vliv středověké těžby a metalurgie drahých kovů na sídelní strukturu krajiny a environment. Těžiště výzkumu je na Českomoravské vrchovině, opřeno o širokou mezinárodní spolupráci.
Email: 203010@mail.muni.cz
Mgr. Petra Hájková, Ph.D.
Specializuje se na makrozbytkovou analýzu rašelinných sedimentů, kvantitativní rekonstrukci prostředí včetně klimatu a multi-proxy studie kombinující více paleoekologických přístupů. Zabývá se vlivem člověka a klimatu na vegetaci rašelinišť a detekci přítomnosti člověka v krajině. V rámci projektu se bude podílet na analýze sedimentů v Bílých Karpatech (vliv člověka v pravěku), Bulharsku (návaznost na archeologická naleziště) a detekci sedimentární DNA hospodářských zvířat na karpatských hřebenech jako doklad prehistorické pastvy.
Email: buriana@sci.muni.cz
Výzkumný pracovník ze zahraničí
Mgr. Igor Murín, PhD.
Specializuje se na využití přírodních věd s kombinací dálkového průzkumu Země. V rámci projektu se zaměřuje na využití geofyzikálních, geologických a environmentálních věd za účelem komplexního interdisciplinárního přístupu k pochopení interakcí mezi člověkem a krajinou. Zároveň se zabývá teoretickými a praktickými aplikacemi archeogeofyziky, dálkového průzkumu, jejich kvantitativním a kvalitativním hodnocením a trojrozměrným zpracováním dat.
Email: murin@mail.muni.cz
Výzkumný pracovník senior
Mgr. Věra Klontza, Ph.D.
Je specialistkou na archeologii východního Středomoří. Zabývá se problematikou dlouhodobého sídlení a využívání krajiny v extrémních podmínkách egejských ostrovů a jihozápadního Balkánu. Zkoumá diachronní rovnovážné vztahy lidské společnosti s ekosystémem, hospodaření s vodou, vztah lidí s rostlinami a zvířaty.
Email: vera.klontza@phil.muni.cz
Mgr. Jana Mazáčková, Ph.D.
Zaměřuje se na výzkum krajiny a antropogenní impakt v krajině, sídelní strukturu a urbanismus sídel, doklady ekonomik a jejich resilienci ve středověku a novověku. Pro zkoumání krajiny využívá přímou terénní prospekci, dálkový průzkum země, historické prameny, GIS. Příkladovým územím je hrad Rokštejn a jeho panství na centrální Českomoravské vrchovině.
Email: jkrejsov@phil.muni.cz
Mgr. Peter Tóth, PhD.
Specializuje se na pravěkou archeologii. V rámci projektu se věnuje výzkumu resilience společnosti v neolitu na příkladu lokality Těšetice-Kyjovice a jejího zázemí. Zabývá se analýzou chronologických a prostorových vztahů a interakcí pravěkého osídlení s krajinou. Zároveň se věnuje analýze potravinových systémů, managementu odpadu a vztahů mezi domácnostmi.
Email: peter.toth@phil.muni.cz
Mgr. Lukáš Dolák, Ph.D.
Specializuje se na rekonstrukci a analýzu variability minulého a současného klimatu na základě dokumentárních pramenů na území České republiky. Věnuje se dále kompilaci řad minulých a současných hydrometeorologických extrémů a vyhodnocení jejich dopadů na přírodu a lidskou společnost. V rámci projektu se věnuje studiu klimatických podmínek a výskytu a dopadů hydrometeorologických dopadů na území ČR s důrazem na oblast Českomoravské vrchoviny.
Email: dolak@sci.muni.cz
RNDr. Mgr. Karel Malý, Ph.D.
Zabývá se historickou těžbou nerostných surovin, zejména rud a jejich zpracováním. V rámci projektu řeší problematiku těžby a hutnění zejména polymetalických rud se stříbrem a historickým a recentním dopadem těchto činností na krajinu.
Email: 17868@muni.cz
Mgr. Barbora Hutňan Chattová, Ph.D.
Specializuje se na ekologii, diverzitu, morfologii a taxonomii rozsivek. V rámci projektu se věnuje paleoekologickým analýzám rozsivek v sedimentech.
Email: barbora.chattova@gmail.com
RNDr. Eva Jamrichová, PhD.
Zabývá se palynologií a paleoekologií a dlouhodobě se věnuje identifikaci paleoekologických nálezů, lidské činnosti (např. osídlení, pastva) a jejího odrazu v pylových spektrech ve střední Evropě (Západní Karpaty, Panonie). V rámci projektu analyzuje fosilní pyl z archeologických situací a z přírodních sedimentů s cílem identifikovat antropogenní vliv na krajinu a vegetaci od pravěku po současnost.
Email: eva.jamrichova@ibot.cas.cz
Mgr. Jan Roleček, Ph.D.
Zabývá se ekologií vegetace, zejména druhově bohatých lesostepních luk a dubových lesů. Zjištění, že znalost lokálních přírodních podmínek nepostačuje k porozumění studovaným problémům, ho přivedlo ke zkoumání vzdálených oblastí a dávné historie.
Email: rolecek@mail.muni.cz
Mgr. Libor Petr, Ph.D.
Specializuje se na pylovou analýzu a rekonstrukci vegetace a přírodního prostředí v poslední době ledové a v holocénu. Zkoumá vliv klimatických změn a činnosti člověka ve střední Evropě.
Email: petr.libor@gmail.com
Výzkumný pracovník junior
Mgr. et Mgr. Katarína Adameková, Ph.D.
Specializuje se na půdní mikromorfologii archeologických kontextů. V rámci projektu se bude věnovat studii vybraných lokalit, kde budou implementovany různé geoarcheologické metody s cílem rekonstruovat vztahy mezi lidskými sídlišti a krajinou v daných časových úsecích.
Email: 394563@muni.cz
Mgr. Martin Hanáček, Ph.D.
Specializuje se na sedimentologický výzkum vrstevních sledů usazených hornin v oblasti archeologicky doložených lidských sídlišť. Jeho cílem je rekonstruovat přírodní prostředí, zejména charakter krajiny v období historického osídlení zkoumaných sídlišť.
Email: 175822@mail.muni.cz
Mgr. Tomáš Tencer, Ph.D.
Zabývá se geofyzikální prospekcí v archeologii se specializací na průzkum magnetometrem. Dále se zabývá dálkovým archeologickým průzkumem a GIS. V rámci projektu se věnuje aplikaci geofyzikálních metod při výzkumu archeologických lokalit jak v České republice, tak i v zahraničí.
Email: tencer@mail.muni.cz
Mgr. Michaela Prišťáková, Ph.D.
Specializuje se na raně středověkou archeologii, terénní průzkum a GIS. V rámci projektu se věnuje výzkumu sídlišť, urbanizmu lokalit a aktivitám, které probíhaly na raně středověkých lokalitách v ČR i v zahraničí. Zabývá se aplikací interdisciplinárního přístupu ve výzkumu a prostorovou analýzou dat.
Email: pristakova@phil.muni.cz
Mgr. Michal Vágner, Ph.D.
Zabývá se geofyzikální prospekcí v archeologii se specializací na metodu pozemního georadaru. Dále se zabývá dálkovým archeologickým průzkumem, GIS a archeologií vrcholného středověku. V rámci projektu se věnuje aplikaci geofyzikálních metod při výzkumu archeologických lokalit jak v ČR, tak i v zahraničí, a výzkumu zaniklých středověkých ohrazených vesnic ve střední Evropě.
Email: vagner@phil.muni.cz
Doktorand
Mgr. Petr Žaža
Zkoumá vývoj a dopad využívání krajiny a jaký vliv má tato změna zpětně na společnost, s tím souvisí taktéž otázka udržitelného rozvoje jak minulých, tak současné společnosti. V rámci projektu se zaměřuje na analýzu historických pramenů, především těch, které obsahují informace o využívání krajiny v minulosti (mapy, urbáře, lánové rejstříky, stabilní katastr atd.).
Email: petrzaza@mail.muni.cz
Mgr. Johana Malíšková
Specializuje se na pravěkou archeologii se zaměřením na mladší dobu kamennou (neolit). V rámci projektu se věnuje výzkumu sídelní struktury prvních zemědělských komunit na Moravě. Zabývá se analýzou chronologických, prostorových, subsistenčních vztahů jednotlivých sídlišť se zvláštním důrazem na lokalitu Těšetice-Kyjovice.
Email: johanamal@mail.muni.cz
Mgr. Anna Mária Rekemová
Specializuje se na archeologii doby laténské, magnetometrii, GPR, terénní průzkum a GIS. V rámci projektu se věnuje sběru geofyzikálních dat a jejich interpretaci.
Email: 464576@mail.muni.cz
Mgr. Kristína Majorošová
Specializuje se na odběr, zpracování a případnou chemickou analýzu vzorků sedimentů z vybraných lokalit.
Email: 423320@mail.muni.cz
Odborný pracovník
Mgr. et Mgr. Hana Nohálová
Specializuje se na determinaci zvířecího kosterního materiálu z archeologických lokalit a interpretaci získaných dat.
Email: hanka.uhl@gmail.com
Mgr. Romana Kočárová
Specializuje se na xylotomické a antrakologické analýzy vzorků z archeologických lokalit. Výsledky těchto analýz následně slouží k rekonstrukci lesní vegetace a její případné změny v daném období. V rámci projektu se zabývá analýzami archeologických sedimentů ze středoevropských lokalit datovaných od neolitu po novověk.
Email: 239385@mail.muni.cz