O RES-HUM
Resilience čili odolnost lidské společnosti patří v poslední době k nejdůležitějším výzkumným tématům světové vědy. Vědecký projekt nazvaný „Připraveni na budoucnost: porozumění dlouhodobé odolnosti lidské kultury (RES-HUM)“ je zaměřený na výzkum základních principů odolnosti lidské společnosti v historické perspektivě a na využití získaných poznatků pro současnost. Spolupracují na něm odborníci a odbornice z humanitních i přírodních oborů, jakými jsou archeologie, dějiny umění, antropologie, genetika, geologie, klimatologie, botanika, geofyzika či jaderná fyzika.
Archeologie, která stojí spolu s dalšími humanitně orientovanými obory v centru tohoto projektu, nabízí relevantní empirická data o společenských a přírodních procesech formujících lidstvo od jeho úplného počátku dodnes. Díky své unikátní metodologii dokáže integrovat poznatky z humanitních i přírodovědných disciplín, které jsou nezbytné pro zhodnocení lidského potenciálu vypořádávat se s nepříznivými okolnostmi v různých dějinných epochách.
Záměr projektu vychází z předpokladu, že většina, či dokonce všechny těžkostí, kterým dnes čelíme, již v minulosti lidstvo muselo řešit. Ať již jde o ekologické krize, dopady masivních migrací, epidemie, negativní vliv disruptivních technologií nebo lokálního přelidnění, je zřejmé, že civilizační problémy dnešní doby mají své počátky v hluboké minulosti. Čas je podobný kruhu, v němž minulost a budoucnost jsou jako had uroboros, který je zakousnutý do vlastního ocasu.
Projekt společně realizují čtyři špičkové a úzce spolupracující vědecké instituce se svými součástmi: Masarykova univerzita (Filozofická fakulta, Přírodovědecká fakulta, CEITEC), Archeologický ústav AV ČR Praha, Národní muzeum a Ústav jaderné fyziky AV ČR. Do řešení projektu budou zapojeny jak stávající výzkumné infrastruktury, jakými je např. laboratoř AMS/RAMSES pro radiouhlíkové datování v archeologii a paleoekologii, archeologické terénní výzkumné stanice Masarykovy univerzity či Centrum raně středověkých studií CRSS, tak i nově modernizované a pořízené infrastruktury jakými je archeogenetická laboratoř ArcheoGen Brno.